۰
عسل ویرا فود

علاوه بر خواص ضد باکتریایی در مقابله با تومورهای مغزی تاثیرگذار است. متاسفانه امروزه تقلب های بسیاری در عرضه این ماده مغذی در بین مردم صورت گرفته است. که از نظر کیفیت به سه دسته تقسیم بندی شده است. در این مبحث قصد داریم تا به پاسخ این سوال برسیم که استاندارد های قند تجاری در عسل چیست؟

قند عسل خالص

ماده شیرینی که به طور طبیعی از شهد گل ها توسط زنبور جمع آوری و تولید شده است.

قند عسل تغذیه ای

ماده شیرینی که زنبورهای در طی تولید آن علاوه بر استفاده از شهد گل ها، از مواد قندی دیگر هم استفاده می کنند. که میزان قند مصنوعی (ساکارز) در آن بیشتر از 5% نباید باشد.

قند عسل تقلبی

این نوع عسل با دخالت انسان و بدون زنبور با ترکیب مواد سیرین، گلوکز، آب، اسانس و… به بازار عرضه می شوند. که به راحتی در آزمایشگاه ها قابل بررسی هستند.

نحوه تشخیص میزان مرغوبیت قند تجاری عسل 

۱ رطوبت

حداکثر رطوبت آن باید بین 18 تا 5/18 گرم باشد. عسلی که به طور طبیعی در کندو تولید شده باشد، درصد رطوبت کمتری دارد.

۲ اندازه گیری میزان ساکاروز موجود

بعضی از افراد برای بالا بردن وزن محصول خود، با اضافه کردن شکر به آن، میزان حجم آن را بالا می برند. اندازه گیری میزان ساکاروز موجود در آن عامل مهمی جهت تشخیص خالص بودن است. در استاندارد های قند تجاری در عسل میزان ساکاروز موجود حداکثر باید 5% باشد.

۳ اندازه گیری  فروکتوز به گلوکز

یکی از روش های تشخیص اصل بودن این محصول، آزمایش بر روی میزان فروکتوز به گلوکز است که این میزان در عسل های طبیعی 38 و 30 درصد است. که در استاندارد های قند تجاری این میزان قابل قبول است تا درصد خالص بود آن را نشان دهد.

مشخص کردن فعالیت دیاستازی

یکی از فعالیت های اثربخش و میزان تشخیص کیفیت آن، دیاستازی آن است.که در اثر حرارت دیدن آن و ماندگاری تغییر رنگ می دهد. در این آزمون باید حتما دیاستازی آن مثبت باشد یعنی عسل حرارت ندیده باشد و در این صورت مرغوب خواهد بود.

۵ تعیین میزان هیدروکسی متیل فورفورال

مشخص کردن میزان هیدروکسی متیل فورفورال، نکته ی مهم دیگری در تشخیص مرغوبیت آن است. که نشان دهنده میزان حرارت وارد شده به آن است. در نوع تازه این محصول، به طور معمول هیدروکسی متیل فورفورال وجود ندارد اما به مرور زمان و با ماندگاری آن افزایش می یابد. نگهداری عسل در مناطق گرم باعث افزایش هیدروکسی متیل فورفورال در آن می شود.

 

۶ اندازه گیری  مواد معدنی

مقدار مواد معدنی در این ماده شیرین عامل مهمی در تعیین میزان کیفیت آن محسوب می شود. میزان مواد معدنی موجود در آن نسبت به عسلک کمتر می باشد. عسلک ماده ای شیرین است که زنبور حین جمع آوری شهد از ترشح شیرین درختان و یا شته ها استفاده می کند. اندازه گیری میزان عسل با دستگاه کنداکتیومتر و دمای 20 درجه سانتیگراد انجام می گیرد. از این آزمون برای تشخیص عسل های شهد گل و غیر از آن استفاده می شود.

 

7 قندهای احیا قبل هیدرولیز

در این آزمایش قندهای احیای محصول قبل از هیدرولیز باید بیشتر از 65 گرم باشد. میزان اندازه گیری قند را می توان با روش کروماتوگرافی گازی اعمال کرد.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

0

بالا

X